,

Růst sazeb pokračuje i v květnu 2021

11.05.2021

V pondělí 3.května 2021 , oznámily zvýšení sazeb hned 4 významní poskytovatelé hypoték a to Česká Spořitelna a skupina ČSOB, kam patří mBank a Hypoteční banka.

HYPOTÉKY ZAČÍNAJÍ ZDRAŽOVAT. BLÍŽÍ SE KONEC ÚROKŮ POD 2 %? 

Hypotéka

Konec zlevňování? Zdá se, že ano. Po řadě měsíců, kdy úrokové sazby hypoték padaly, nastal podle všeho obrat. A začalo zdražování, o kterém se mluví už od začátku roku. Pro zvýšení sazeb se totiž po menších bankách rozhodl i jeden z nejvýznamnějších hráčů na českém trhu - skupina ČSOB. 

Ještě na začátku roku přitom vypadala situace pro zájemce o hypotéku na první pohled optimisticky. V lednu totiž klesl průměrný úrok nových hypoték na 1,94 %.

Tedy nejníž od února 2017.

ZA PRVNÍ 2 MĚSÍCE ZDRAŽILY 3 BANKY

Brzy ale opravdu odstartovalo avizované zdražování. Ještě v lednu zvýšily své úroky:

Moneta Money Bank

a UniCredit Bank.

Oba poskytovatelé tehdy zvedli sazby o 0,1 procentního bodu.

V únoru navíc Moneta Money Bank přidala ještě další desetinu. Stejně jako mBank.

Úroky u Moneta Money Bank se tak nakonec zastavily na hodnotě 1,89 % a u mBank na 1,74 %.

V obou případech ale na tuto sazbu dosáhnete jen v případě, že si k hypotéce sjednáte i pojištění schopnosti splácet. A to bývá poměrně nevýhodné.

Bez něj se přitom úroky šplhají na:

2,09 % u Moneta Money Bank

a 1,99 % u mBank.

A na stejné sazby narazíte také v případě už zmíněné UniCredit Bank.

SKUPINA ČSOB: SKOK AŽ O 2 DESETINY

I když ale některé banky zdražovaly už od začátku roku, zdá se, že hlavní zlom přišel teprve před pár týdny. V březnu totiž zvýšila úroky u hypoték skupina ČSOB. Do této skupiny přitom patří nejen samotná ČSOB, ale také:

Hypoteční banka

a ČSOB stavební spořitelna (dříve ČMSS).

V praxi tak najdete vyšší sazby u dvou bank a jedné stavební spořitelny.

Úroky přitom vyskočily o 0,1-0,2 procentního bodu. Konkrétní výše se odvíjí od LTV.

U hypotéky s LTV do 70 % vzrostl úrok jen o desetinu, u 80% hypotéky vyskočil o 0,2 procentního bodu.

Aktuálně tak úrokové sazby hypotečních úvěrů od skupiny ČSOB začínají na 2,19 %. A bez pojištění schopnosti splácet se nedostanete pod 2,39 %.

BRZY SE PŘIDAJÍ I DALŠÍ

Co je ale nejdůležitější - ČSOB je prvním opravdu velkým poskytovatelem, který se ke zdražování odhodlal.

Právě velké banky přitom určují směr trhu. Dá se proto čekat, že se ke skupině ČSOB brzy přidají i další významní poskytovatelé. A zdražování nabere obrátky.

Ostatní banky navíc podobný krok zdaleka nevyloučily. Ve svých prohlášeních většinou používají obecné fráze typu: "analyzujeme situaci" nebo: "zvažujeme další postup".

I z toho je jasně patrné, že zvýšení úroků je u ostatních poskytovatelů pouze otázkou času.

ZA 2 ROKY SE OBJEM HYPOTÉK ZDVOJNÁSOBIL

Už koncem minulého roku přitom analytici upozorňovali, že zdražení je nevyhnutelné. Ve druhé polovině roku 2020 totiž rostly úroky u půjček, které banky používají k zajištění hypotečních úvěrů. Poskytovatelům tak stoupaly náklady spojené s hypotékami.

Ke zdražení navíc přispívá také enormní zájem o půjčky na bydlení. V posledním čtvrtletí roku 2020 banky každý měsíc rozdaly hodně přes 20 miliard korun. A začátek roku 2021 na tento trend plynule navázal

Letos v lednu si totiž lidé na bydlení půjčili téměř 25 miliard korun. O rok dřív to přitom bylo necelých 17 miliard a začátkem roku 2019 méně než 11 miliard!

Leden 2021 byl z tohoto pohledu dokonce nejúspěšnějším lednem v historii.

ÚROKY POD 2 % MOHOU BRZY ZMIZET

K tomu všemu je třeba přičíst také fakt, že úrokové sazby České národní banky jsou od loňska téměř na nule. A očekává se, že letos výrazně porostou. Což se projeví i na úrocích českých bank.

Také proto je zdražování téměř nevyhnutelné. A podle některých ekonomů může dokonce trvat i řadu let.

Pokud tedy uvažujete o hypotéce, raději příliš neváhejte. Zatím můžete využít i sazby pod 2 %. Stačí jen porovnat nabídky poskytovatelů pomocí hypoteční kalkulačky, která vám najde nejvýhodnější hypotéky odpovídající vašim požadavkům.

POSLEDNÍ ŠANCE NA VÝHODNÉ REFINANCOVÁNÍ?

Zpozornět byste měli i v případě, že už hypoteční úvěr máte a v dohledné době končí jeho fixace. V takovém případě zvažte refinancování hypotéky.

Zpravidla vám dokáže přinést výhodnější podmínky, než máte dosud. Stále navíc můžete využít poměrně nízkých sazeb, které panují na trhu. A získat tak zajímavější nabídku, než jakou můžete čekat za několik měsíců.

Opět stačí jen sáhnout po hypoteční kalkulačce. Nebo požádat o radu hypotečního poradce, který vám pomůže vyjednat co nejvýhodnější refinancování.


 Zdroj: https://www.banky.cz/clanky/hypoteky-zacinaji-zdrazovat-blizi-se-konec-uroku-pod-2/?ref=copy